Tanrıların Tahtı, Nemrut Dağı

Türkiye’nin doğusunda bulunan ve dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı, 2000 yıldır gizemlerin ve iddiaların merkezi olmuştur. Deniz seviyesinden 2150 metre yüksekte, 50 metrelik bir tümülüs etrafında devasa heykeller barındıran 2000 yıllık Nemrut Dağı anıtı doğu-batı sentezinin en seçkin örneklerinden biridir. Tümülüsünün altında anıtın yaratıcısının bulunduğu iddia edilen Nemrut Dağı yüzyılı aşkın bir süredir araştırmacıların zihinlerini kurcalıyor.

Bugüne kadar gün ışığına çıkmamış kazı filmleri; tarihçi ve arkeologlarla röportajlar; üç boyutlu bilgisayar animasyonları; ve savaş canlandırmaları içeren Tanrıların Tahtı Nemrut Dağı, dağın ve yaratıcısı Kral Antiokhos'un hikayelerini anlatmaktadır. Dağı keşfeden ve burada kazı yapmış öncü arkeologların anılarının da yer aldığı film, Antiokhos'un mezar anıtı ile ilgili sırlara ve iddialara da yer veren Nemrut Dağı üzerine bugüne dek yapılmış en kapsamlı belgeseldir. Ana sponsorluğunu Türkiye İş Bankası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Çalık Holding üstlenmiştir.

Künye: 2000 yılı yapımı. 52 dakikalık belgesel, orijinali İngilizce, Türkçe seslendirmeli.

Yönetmen, Senarist: Tolga Örnek 

Yapımcı: Tolga Örnek

Özgün Müzik: Can Atilla

Görüntü Yönetmeni: Ferhan Akgün

Ses: İsmaıl Karadaş

Araştırma: Feza Toker

Anlatan: Kamuran Usluer

Ödüller:

2001 ABD Uluslararası Film ve Video Festivali tarih ve biyografi dalı birincisi.  

2001 Avşa Film Festivali Belgesel Birincisi

2002 Torento Film Festivali Rai Televizyon Ödülü

Dağıtım: CNN-TURK, Portekiz ve Kanada History Channel, İtalyan RAI, Alman ZDF kanallarına satılmıştır. Filmin uluslararası dağıtım hakkı Star 8 Entertainment ve Documentary Educational Resource’tadır. Türkiye VCD ve DVD dağıtımı Kanal D Home Video  tarafından üstlenilmiştir.

zwanga