Devrim Arabaları

16 Haziran 1961.  Devlet Başkanı Cemal Gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiği bildirilir. O gün orada bulunan 23 mühendis bu emri "Türk insanının makûs talihine karşı bir meydan okuma" olarak algılarlar. En küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlanır.  Çalışma mekanı olarak Devlet Demiryolları'nın Eskişehir'deki Cer Atölyesi seçilir.
Zaman müthiş dardır. Ekibin Cumhuriyet Bayramı' na kadar yalnızca 130 günü vardır. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur:
 “Devrim”.
“Devrim Arabaları” azmin ve birbirine inanan insanların neleri başarabileceğini gösteren, bu topraklarda yaşanmış bir başarı öyküsüdür… Hikaye, bu aracı üretme görevini üstlenmiş 23 mühendisin kariyerlerini ve aile hayatlarını riske atarak girdikleri bu üretim macerasında zamanla, yoklukla, politikayla, karşılarına çıkan sayısız engelle mücadelelerini anlatır. Aslında anlatılan bir inanç ve azim öyküsüdür. “Devrim Arabaları” Türk mühendisinin ve işçisinin, 20 sene öncesine kadar toplu iğne dahi üretemeyen bir ülkede kalkıştıkları bu meydan okumayı, bugün her şeye kolayca sahip olan nesillere, idealist zihniyeti ve zaferi de aktararak yaşattıkları bir birlik ve başarı öyküsüdür.

FİLMİN KÜNYESİ:

Cast Luiza Almızrak
Kostüm Tasarım Ebru Kayahan
Ses Mühendisi İsmail Karadaş
Yardımcı Yönetmen Mehmet A. Öztekin
Otomobil Yapım Erhan Akgün
Sanat Yönetmeni Veli Kahraman
Kameraman Burak Kanbir
Ses Tasarım / Miksaj Burak Topalakçı
Müzik Demir Demirkan
Editör Niko
Görüntü Yönetmeni Hasan Gergin
Prodüksiyon Amiri Burak Şenkal
Uygulayıcı Yapımcı İsmail Çağlar
Senaryo Murat Dişli – Tolga Örnek
Yapımcı Türker Korkmaz
Yönetmen – Yapımcı Tolga Örnek
Yapım  Ekip Film 

OYUNCULAR

Taner Birsel
Ali Düşenkalkar
Halit Ergenç
Sait Genay
Altan Gördüm
Vahide Gördüm
Seçil Mutlu
Uğur Polat
Serhat Tutumluer
Onur Ünsal
Selçuk Yöntem
ve
Haluk Bilginer

zwanga