Atatürk

Atatürk'ü bir insan, bir komutan ve bir lider olarak ele alan belgeselin bütününde dönemin olayları ve Mustafa Kemal Atatürk'ün kararları, kendi kişiliği ile bütünleştirilerek verilmektedir. Özellikle yabancılara sunulacağı düşüncesi ve tarafsızlığın sağlanması amacı ile eserin içindeki tüm uzmanlar, yabancılar arasından seçilmiştir. Eserin pek çok yerinde bu yabancı uzmanlar, gerek kendi ilgi alanları, gerek tarihi olaylar, gerekse Atatürk'ün kişiliği doğrultusunda yorumlar yapmışlardır. Bu görüşler doğrultusunda kimi zaman da, Atatürk'ü bizzat sağlığında tanımış Türk ve yabancı konuşmacılara da yer verilmiş ve kendi anılarını anlatmışlardır.

Film 5000'den fazla fotoğraf ve yaklaşık 9 saatlik arşiv filmlerin taranması sonucu seçilmiş filmler, fotoğraflar ve mülakatların yanında  tamamı grafik görseller ile desteklenmiş güncel görseller oluşuyor.  

Künye: 1998 yılı yapımı, 81 dakikalık video film, İngilizce ve Türkçe

Yönetmen, Senarist: Tolga Örnek

Görüntü Yönetmeni: Oktay Gökakın

Özgün Müzik: Can Atilla

Ses: İsmail Karadaş

Ödüller: Chicago Uluslararası Film Festivali belgesel dalı üçüncülüğü ve San Diego Film Festivali finalisti

Dağıtım: Landmark Media tarafından ABD' deki tüm eğitim kurumlarına dağıtılmaktadır. Tapestry International tüm dünya televizyon ve video kaset pazarlarında satış görevini üstlenmiştir. Şu ana kadar belgesel Avustralya SBS , Kanada SCN, Avrupa AB Sat, Ortadoğu UAE, HISTORIA CA kanallarına satılmıştır. Ülkemizde TRT ve Kanal D tarafından defalarca yayınlanmıştır. VCD ile İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan DVD si yurtiçinde Kanal D Home Video  tarafından dağıtılmaktadır.

zwanga